USA

Złapani za język

Lingwiści na tropie QAnon

Numer 06.2022
Mało kto wie, że przed Q było już wielu innych „anonów”. Mało kto wie, że przed Q było już wielu innych „anonów”. Shutterstock
Lingwiści wytropili inspiratorów QAnon.
Według ustaleń analityków tajemniczym informatorem Q był na początku Paul Furber, informatyk i dziennikarz z RPA, który rozpropagował swoje teorie spiskowe w mainstreamie. On sam twierdzi jednak, że miał przecieki z samej góry, a QAnon to „operacja, która dobiegła końca”.AN Według ustaleń analityków tajemniczym informatorem Q był na początku Paul Furber, informatyk i dziennikarz z RPA, który rozpropagował swoje teorie spiskowe w mainstreamie. On sam twierdzi jednak, że miał przecieki z samej góry, a QAnon to „operacja, która dobiegła końca”.

Teoria spiskowa QAnon nie jest już dziś taką zagadką jak pięć lat temu, w październiku 2017 roku, kiedy to na grupie dyskusyjnej internetowych trolli 4chan niejaki Q zaczął zamieszczać frapujące wpisy pełne pytań, sugestii, aluzji i żargonu miłośników teorii spiskowych. „Otwórzcie oczy. Wielu w rządzie to wyznawcy Szatana” – pisał, nie wyjaśniając, skąd czerpie tę rzekomą wiedzę. Wierni czytelnicy kolejnych postów doszli do wniosku, że Q to wysoko postawiony wojskowy (oficer wywiadu), który jakoby postanowił ujawnić, że w wierchuszce Partii Demokratycznej działa spisek pedofili satanistów pragnących przejąć kontrolę nad światem.

11.03.2022 Numer 06.2022
Reklama