USA

Futro? Będzie jutro!

Ruska Alaska

Numer 12.2022
Osada Wrangell na Alasce w II połowie XIX wieku. Tlingitowie już nie byli tak wojowniczy jak kiedyś… Osada Wrangell na Alasce w II połowie XIX wieku. Tlingitowie już nie byli tak wojowniczy jak kiedyś… Alamy / BEW
Na początku XIX wieku na Alasce doszło do krwawej wojny między indiańskim plemieniem Tlingitów a rosyjskimi kolonizatorami. Zakończonej pokojem w… 2004 roku.
Fort Sitka został zdobyty przez Indian w krwawej bitwie w 1802 roku. Rosjanie odbili go dwa lata później.Alamy/BEW Fort Sitka został zdobyty przez Indian w krwawej bitwie w 1802 roku. Rosjanie odbili go dwa lata później.

W drugiej połowie XVIII w. Rosjanie rozpoczęli podbój północno-zachodniego wybrzeża Ameryki. W 1784 r. na wyspie Kodiak powstała pierwsza rosyjska osada, dziesięć lat później – kolejna na Wyspach Aleuckich. Przybysze z Rosji pozyskiwali na zagospodarowywanych terenach głównie futra. Aleuci i Eskimosi podporządkowali się kolonizatorom, ale nie wszyscy rdzenni mieszkańcy tych ziem zamierzali się poddać i żyć zgodnie z narzuconymi przez niechcianych przybyszów zasadami – pisze na stronie Radia Swoboda Marina Aronowa.

03.06.2022 Numer 12.2022
Reklama