USA

Pandemia milczenia

Pedofilia duchownych

Numer 13.2022
Nashville, siedziba SBC (Południowej Konferencji Baptystycznej). Ubyło 2,6 mln członków, a ponad siedmiuset pastorów jest oskarżonych o molestowanie, ale polityczne wpływy nie słabną. Nashville, siedziba SBC (Południowej Konferencji Baptystycznej). Ubyło 2,6 mln członków, a ponad siedmiuset pastorów jest oskarżonych o molestowanie, ale polityczne wpływy nie słabną. AP / EAST NEWS
Nie tylko Watykan ma problem z rozliczaniem seksualnych przestępstw duchownych. Podobny kryzys przeżywa właśnie największy Kościół baptystów w USA.
Według tygodnika „The Economist” ta wpływowa politycznie wspólnota jest w głębokim kryzysie.Alamy/Forum Według tygodnika „The Economist” ta wpływowa politycznie wspólnota jest w głębokim kryzysie.

W historii Południowej Kongregacji Baptystycznej (SBC) szczególnie istotne są dwie daty. Pierwsza to rok 1845, kiedy została powołana do życia. Południowcy mieli za złe baptystom z Północy to, że ci naciskali na wykorzenienie okrutnej praktyki niewolnictwa, więc utworzyli własny Kościół. Drugi zwrot dokonał się w 1979 roku, kiedy konserwatyści zwarli szeregi, by przejąć kontrolę nad strukturami SBC z rąk tych, których uznawali za zbytnich liberałów.

Paul Pressler, sędzia z Teksasu, i Paige Patterson, dziekan prywatnej uczelni Criswell College z Dallas, który został kierownikiem dwóch seminariów duchownych oraz prezydentem, czyli zwierzchnikiem SBC, uknuli plan przewrotu dwa lata wcześniej.

14.06.2022 Numer 13.2022
Reklama