USA

Próba generalna

Alarm dla szkół

Numer 21.2022
Zamiast dzwonka strzały. Dziś odbyła się tu najważniejsza lekcja w całym roku szkolnym. Zamiast dzwonka strzały. Dziś odbyła się tu najważniejsza lekcja w całym roku szkolnym. Bloomberg / Getty Images
Syreny, śmigłowce, odgłosy wystrzałów, krzyki i uczniowie leżący na ziemi w kałużach krwi. To nie rzeźnia, tylko liceum numer pięć.
Zajęcia praktyczne poprowadził uzbrojony fachowiec.AP/EAST NEWS Zajęcia praktyczne poprowadził uzbrojony fachowiec.

Zwyczajna sobota w Greenport na Long Island. Mieszkańcy wyprowadzają psy na spacer wzdłuż plaż nad Atlantykiem, a turyści obsiedli kafejki w centrum. Wszyscy korzystają ze słonecznej pogody. Raptem spokój leniwego popołudnia zakłóca wycie syren i warkot helikoptera. Słychać wystrzały i krzyki. Coś niedobrego dzieje się w pobliskim liceum.

Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Płonący samochód na trawniku jest rekwizytem. A młodzi ludzie leżący w kałużach krwi to statyści. Pastor pocieszający zapłakaną dziewczynę, której przyjaciółka padła jak zabita, też dobrze odgrywa swoją rolę.

Amerykanie właściwie już przyzwyczaili się do strzelanin w szkołach. Ze statystyk wynika, że od lat 70. XX w. w szkołach w całym kraju odnotowano ponad dwa tysiące incydentów z użyciem broni palnej – wylicza Grégoire Belhoste, autor artykułu we francuskim dwutygodniku „Society”.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama