USA

Świat nad przepaścią

Wyścig nadziei i strachu

Numer 23.2022
Radzieckie ciężarówki wojskowe w porcie w Hawanie. Chruszczow wysyłał potajemnie sprzęt i żołnierzy na swój tropikalny przyczółek. Radzieckie ciężarówki wojskowe w porcie w Hawanie. Chruszczow wysyłał potajemnie sprzęt i żołnierzy na swój tropikalny przyczółek. Sipa / EAST NEWS
60 lat temu USA i ZSRR stanęły w obliczu wojny atomowej. Jakie nauki płyną z kryzysu kubańskiego w kontekście wojny na Ukrainie?
As w rękawie Kennedy’ego. Zdjęcia lotnicze atomowej bazy z 14 października 1962 roku.Alamy/BEW As w rękawie Kennedy’ego. Zdjęcia lotnicze atomowej bazy z 14 października 1962 roku.

Musiał to być jeden z tych cudownych jesiennych dni w Waszyngtonie w październiku 1962 roku. Robert McNamara, wówczas sekretarz obrony w administracji Johna F. Kennedy’ego, wyszedł o zmierzchu z Białego Domu, żeby wrócić do Pentagonu. – To był przepiękny wieczór. Opuściłem Gabinet Owalny, a wychodząc, pomyślałem, że być może już nigdy nie będzie mi dane przeżyć sobotniego wieczoru – opowiadał później. Nikt nie mógł przewidzieć, jak zakończy się konfrontacja na południe od Florydy.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama