USA

Lot w nicość

Jak firmy kosmiczne dbają o bezpieczeństwo astronautów

Numer 18.2023
Jon Goodwin (z lewej), lat 80, najstarszy brytyjski astronauta i były kajakarz, wraz z dwiema innymi osobami wziął udział w prywatnym rejsie Virgin Galactic 10 sierpnia br. Jon Goodwin (z lewej), lat 80, najstarszy brytyjski astronauta i były kajakarz, wraz z dwiema innymi osobami wziął udział w prywatnym rejsie Virgin Galactic 10 sierpnia br. Abaca / EAST NEWS
Virgin Galactic, firma Richarda Bransona, chce raz w miesiącu wysyłać turystów w kosmos. Ale jak bezpieczny jest jego statek kosmiczny? Tego akurat nie wiemy, bo dzięki specjalnym przepisom nie podlega żadnej kontroli z zewnątrz.
Od lewej: Gaston Browne, premier Antigui i Barbudy, i Richard Branson wspólnie obserwowali lot. Obywatelka tego właśnie kraju wygrała na loterii dwuosobowy bilet w kosmos.Backgrid/Forum Od lewej: Gaston Browne, premier Antigui i Barbudy, i Richard Branson wspólnie obserwowali lot. Obywatelka tego właśnie kraju wygrała na loterii dwuosobowy bilet w kosmos.

Zajęło to dużo czasu, znacznie dłużej, niż myślał Richard Branson. Ten błyskotliwy miliarder za pośrednictwem swojej firmy Virgin Galactic chciał za pieniądze wystrzelić pierwszych turystów w kosmos już w 2007 roku. Teraz, po wielu opóźnieniach, dwóch wypadkach z czterema ofiarami śmiertelnymi i wydaniu miliarda dolarów na rozwój całego przedsięwzięcia, ponoć nadszedł wreszcie właściwy moment.

Kogo by tu wystrzelić?

Virgin Galactic planuje rozpocząć regularne operacje w ciągu najbliższych dni.

25.08.2023 Numer 18.2023
Reklama