Los żydowskiego kaznodziei z Nazaretu to jedna z najważniejszych historii świata. A niewiele brakowało, żeby imię Jezusa przepadło w otchłani dziejów.
Za separatystycznymi buntami w Charkowie, Doniecku i Ługańsku stoją ukraińscy oligarchowie. Mają jasny przekaz dla Kijowa: albo się dogadamy, albo zaprosimy tu Putina.
Dziesięć lat temu zdjęcie Lynndie England, która torturowała jeńców w więzieniu Abu Ghraib w Iraku, zbulwersowało świat. Dzisiaj Ameryka rozlicza się z tamtej historii.
Życie polityczne we Francji ożywił hiszpański desant. Nowy premier i nowa pani mer Paryża pochodzą z Kraju Byków.
Anne Hidalgo to jedna z niewielu kobiet zarządzających światowymi metropoliami.
Przeciwnicy mówią o nim z pogardą „Chaiwallah”, czyli sprzedawca herbaty. W młodości Narendra Modi był gońcem w sklepie z herbatą, w ten sposób zarabiał na studia. Dzisiaj ma szansę zostać premierem ku utrapieniu elity władzy w Indiach.
Jej seksualność przytłacza – mówi z podziwem Woody Allen. Ale w przypadku Scarlett Johansson to oczywistość. Mniej oczywiste jest to, że w swym najnowszym filmie zrobiła wszystko, by rozstać się z wizerunkiem hollywoodzkiej seksbomby. Z powodzeniem.
Najgorzej jest być między młotem i kowadłem. Dawniej Karina była terrorystką i mordowała ludzi – teraz pragnie pokoju dla Kolumbii. Przedtem polowała na nią armia, teraz dawni koledzy z partyzantki FARC.
Stephenowi Hungowi nie wystarcza to, że stać go na wszystko, co sobie zamarzy. Krezus z Hongkongu wyznacza trendy dla światowego luksusu.
Katalończyk w Bawarii? To szok kulturowy. Pep Guardiola tworzy w Bayernie Monachium nową historię futbolu.
Tysiące imigrantów próbują co roku przedostać się do Melilli, hiszpańskiej enklawy na terytorium Maroka. Na drodze do europejskiego raju stoi La Valla, sześciometrowy płot. Desperaci skaczą przez niego grupami, licząc, że może paru uda się zmylić straże.
Świadectwa syryjskich więźniarek mrożą krew w żyłach. Gwałt stał się bronią regularnie stosowaną przez reżim.
Choć pomysł powrotu Alaski do Rosji wydaje się rodem z fantastycznej powieści, pretekst jest. To wioska Ninilchik, gdzie wciąż mieszkają potomkowie rosyjskich osadników.
Sprzedaż Alaski miała być najlepszym interesem cara. Okazała się najlepszym interesem Amerykanów.
Czego nie żałuje Bill Gates.
Gdzie mieszkają ci, których nie stać na płacenie wysokich londyńskich czynszów? Rozwiązaniem może być maleńki, zapleśniały pokoik na barce na Tamizie.
Określenie „świadome rozstanie”, które zrobiło zawrotną karierę dzięki aktorce Gwyneth Paltrow, brzmi w Kalifornii równie naturalnie jak każdy inny trend spod znaku New Age.
Czy można być ortodoksyjnym żydem, a równocześnie transwestytą i homoseksualistą? Styl życia Szahara stoi w całkowitej sprzeczności z jego religią. A jednak próbuje połączyć ogień z wodą w kraju, gdzie liberałowie zderzają się z nieustępliwymi konserwatystami.
Na całym świecie ludzie czczą zmartwychwstanie Jezusa, odprawiając szczególne, nieraz osobliwe rytuały. Podnoszą wysoko dzieci, trzymając je za głowy; polewają się wodą; przybijają się do drewnianych krzyży. Niektóre z tych praktyk bywają groźne dla życia.
Podróż starym pociągiem łączącym największe argentyńskie miasta to przygoda nie z tej epoki. Na trasie między Córdobą a Buenos Aires pasażer może poczuć się jak prorok Jonasz w brzuchu wielkiej ryby.
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.