Tureccy archeolodzy natrafili ponoć na grób świętego Mikołaja w Anatolii. Gwiazda chrześcijaństwa w Turcji? Włosi mają duże wątpliwości.
Karen Armstrong bada wielkie religie, ich podobieństwa i różnice, a także związki z przemocą. Przede wszystkim jednak uczy tolerancji, choć sama nie lubi tego słowa.
Zdaniem Naomi Klein mijający rok stał pod znakiem Donalda Trumpa. Nastąpiła kumulacja negatywnych trendów, o których pisała w swoich książkach.
Niemiecki romantyk i francuski sceptyk w jednej osobie. To niejedyny paradoks, jakim Michel Houellebecq uraczył rozmówcę podczas kolejnego „ostatniego wywiadu”.
Żadna władza, bez względu na to, co sama twierdzi, nie jest i nie powinna być nieograniczona. Warto pisać powieści choćby po to, żeby o tym przypominać – uważa Mario Vargas Llosa.
Najbardziej brytyjski z brytyjskich agentów woli dziś być Europejczykiem. Dlaczego? Niech to wyjaśni jego literacki ojciec John le Carré.
Mam 71 lat, ale codziennie staram się nauczyć czegoś nowego – mówi Diane Keaton. Bo przecież – „Zawsze jest czas na miłość”...
Zagrałem w wielu bezwartościowych filmach, które nie przyniosły pieniędzy – wyznaje Tom Hanks. Chyba nie dlatego zabrał się za literaturę?
Kit Harington, odtwórca roli Jona Snow w bijącym rekordy popularności serialu „Gra o Tron”, opowiada o początkach produkcji, która wcale nie zapowiadała się na światowy hit.
Po ponurej, wręcz pełnej rozpaczy płycie „Vulnicura”, Björk nagrała bardziej optymistyczną „Utopię”. O ile oczywiście wizję świata kobiet wolnego od mężczyzn można uznać za pełną optymizmu...
Ile dywizji ma papież Franciszek? Przeciwko sobie – całkiem sporo. I to w łonie Kościoła.
Biskup Tichon jest jedną z najważniejszych osób nie tylko w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, lecz również na szczytach władzy świeckiej w Rosji.
Sława i blichtr to nudy – mówi najsłynniejszy kucharz Francji Alain Ducasse. Liczy się praca, zapał i wyczucie czasu.
Alkusz jest świętym miastem irackich chrześcijan. Na szczęście „chaldejski Rzym”, słynący ze wspaniałych obiektów sakralnych, nie dostał się w ręce barbarzyńców z Państwa Islamskiego.
Był rok 1961, gdy musiał odejść z klasztoru. Od tamtej pory wznosi katedrę. Sam jeden, ze stali, cementu, starych opon i butelek. Dziś ma 92 lata, a roboty trwają...
Tysiące domów, drogi, wysypiska śmieci, policja, lunapark, poczta, supermarkety, banki, elektrownia... Gdzie kończy się megakościół, a zaczyna miasto? W Nigerii ta linia szybko się zaciera.
Jeść czy być? Warto zadać sobie to pytanie, gdy znów będziemy korzystali z rozkoszy świątecznego stołu.
Stres u kobiety w ciąży powoduje zaburzenia w rozwoju dziecięcego mózgu. Najlepszym sposobem na dobry start w życiu są pogodni, wolni od trosk rodzice.
Od wieków pokutuje opinia, że protestanci odnoszą większe sukcesy gospodarcze niż katolicy. Ale to nieprawda. O dobrobycie przesądzają zupełnie inne czynniki.
Czy nasz świat byłby taki sam, gdyby Augustyn z Hippony nie miał problemów ze wzwodem?
Święta za pasem, po centrach handlowych kręcą się osobnicy w czerwono-białym kamuflażu. Wiadomo, figuranci... Ale skąd wziął się oryginał?
Łatwo jest dziś patrzeć z góry na przybyszów z Bliskiego Wschodu i zarzucać im ciemnotę, fundamentalizm i zacofanie. Były jednak czasy, gdy to Europa pobierała lekcje od świata arabskiego.
Choinka to oczywistość. My proponujemy szybki rajd po najdziwniejszych świątecznych obyczajach w Europie.
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.