Tu kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak. Tu Państwem Środka rządziło 13 dynastii. Atmosfera dawnej świetności wciąż jest tu żywa.
500 lat temu zmarł Leonardo da Vinci – malarz, wynalazca, anatom. Teraz Europa oddaje mu pokłon.
Premier Węgier od lat wydawał publiczne pieniądze na swój ulubiony sport. Czy może przez to stracić stanowisko?
W północnej Rumunii można oglądać bajecznie kolorowe świątynie z freskami na zewnętrznych elewacjach. To także opowieść o burzliwej historii regionu.
Wyobraźcie sobie, że co parę tygodni musicie się pakować. Nie, nie kilka rzeczy do walizki, lecz wszystko: meble, ubrania, naczynia. Dla mieszkańców tundry to sposób na życie.
Kobiece sumo walczy o swoje prawa. Daleko poza granicami Japonii.
Odpocząć od problemów rodzinnych, odetchnąć od pracy w towarzystwie pięknej, mądrej i wesołej kobiety… Japońska żona z wyrozumiałością odnosi się do tych potrzeb męża. Instytucja gejszy jest w Japonii bardzo ceniona.
Od erupcji do erupcji. Życie na wulkanie nie jest dla Jawajczyków poetycką przenośnią. To twarda codzienna rzeczywistość.
Pigułki z owadów, psia skóra nad wejściem do domu, jajko ugotowane w gorącym źródle – to w skrócie recepta mieszkańców północnych prowincji Tajlandii, Chiang Mai i Chiang Rai, na zdrowie i długowieczność. Zdrowy tryb życia jest ich religią.
Miliony hinduistów wierzą, że kąpiel w Gangesie oczyści ich ciała i dusze. Nawet jeśli jest on cuchnącym ściekiem.
Awarowie, Tatarzy, Cachurzy, Tałyszowie, Ingilojcy, Tatowie, Lezgini, Chynalygczycy, Ingusi, Udyni... W górach Kaukazu żyje kilkadziesiąt małych plemion zagrożonych wyginięciem.
Kiedyś słynne „miasto o złotych dachach” było centrum afrykańskiej nauki i kultury. Potem przyszli dżihadyści. Dziś mimo groźby terroru ludzie znów nabierają ochoty do życia.
Człowiek jest coraz bliższy wytępienia swych najbliższych krewnych: szympansy znikają z afrykańskich dżungli. A tylko one stanowiły żywy dowód na to, jak człowiek stawał się człowiekiem.
25 lat temu zniesiono apartheid w RPA. Ale w miasteczku Orania czarne są tylko zebry, a i to nie całkiem.
Matka razem ze swoim sześcioletnim synem uciekli przed przemocą w Hondurasie do Teksasu. Tam ich rozdzielono. Kiedy po dwóch miesiącach ponownie się spotkali, nie byli już tymi samymi ludźmi.
Kąpiel leśna, czyli po prostu przebywanie na łonie natury, przynosi udowodnione korzyści zdrowotne. Tylko jak na tym lekarstwie zarobić?
Ryk, błysk, pstryk... Fotograficzne polowanie na myśliwce w Dolinie Śmierci.
Amerykańscy myśliwi już nie muszą jeździć do Afryki, żeby zapolować na lwy, zebry lub bawoły. Wystarczy wizyta na pewnym ranczu w Teksasie.
Stać się sławnym w kraju jest łatwiej, gdy odniesie się sukces za granicą. Tequilę popijali przez wieki meksykańscy chłopi. To, co świat dziś zna jako tequilę, wymyślili i rozpropagowali cudzoziemcy.
Na niewielkim karaibskim archipelagu mieszka jedno z najbardziej zadziwiających plemion świata. Indianie Kuna wierzą, że Bóg stworzył Ziemię wyłącznie dla nich.
Odczynić uroki, przegnać duchy buszujące na podwórku za komórką, na bazarze zakupić suszone ropuchy dla bogini Pachamamy i gorące bułeczki dla rodziny. Dzień jak co dzień. W kraju, gdzie domy stoją wyżej niż obłoki, a bogowie jak sąsiedzi zaglądają w okna, magia jest chlebem powszednim.
Jak sama nazwa wskazuje, górnicy pracują w górach. I szukają złota w La Rinconadzie, najwyżej położonym mieście na świecie.
Cudzoziemcy odwiedzający ten kraj marzą zwykle o wyprawie na pustynię Atakama albo o dzikiej Patagonii. A gdzie wypoczywają miejscowi?
Zabawa na całego i modlitwa o deszcze. Czym żyje dziś położona na krańcu świata Wyspa Wielkanocna?
Rapa Iti to malutka francuska wysepka na Pacyfiku, oddalona o ponad tysiąc kilometrów od Tahiti. Na tym skrawku lądu, który trudno znaleźć na mapie, kryje się klucz do raju.
Arktyczna turystyka przeżywa prawdziwy boom. Dlaczego tak wielu ludzi chce płynąć na skute lodem morza?
Najsłynniejszy rozbitek był... wydawniczym piratem? Takie rzeczy tylko na bezludnej wyspie! Jak pisano bestselery trzysta lat temu, opowiada znawca epoki Aleksandr Bałod.
Czy Stirlitz myślał? A co my myślimy o najsłynniejszym radzieckim agencie, bohaterze serialu „Siedemnaście mgnień wiosny”? Może tylko się śmiejemy?
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.