W ostatnich dniach kijowskiej rewolucji najsłynniejszą Ukrainką stała się Lida Pańkiw.
Wielu demonstrantów nie ufa Julii Tymoszenko – w końcu przecież sama należała kiedyś do kliki Janukowycza.
Stare, młode, wykształcone i bez zawodu, eleganckie kijowianki i złotozębne mieszkanki prowincji. Matkujące demonstrantom pulchne pięćdziesiątki, pewne siebie trzydziestki, rozmarzone studentki.
Najpierw wabili swe ofiary pieniędzmi, pizzą, lodami i sportem. Potem nagrywali nagich chłopców. Twórcy pedofilskich filmów zarabiali krocie, wykorzystując biedę i naiwność dzieci z Rumunii i Ukrainy.
Pycha zgubiła już największych. Jeśli więc premier Recep Tayyip Erdoğan, największy reformator Turcji od czasów Atatürka, nie opamięta się w porę, przejdzie do historii jako szaleniec, który chciał przekopać drugi Bosfor.
W Afganistanie tylko mężczyźni zabierają głos, podejmują decyzje, miotają groźby. A mimo to kobieta została gubernatorką afgańskiej prowincji. Oto niezwykły przypadek Habiby Sarabi.
Wystarczy jakieś nieszczęście w rodzinie, aby kongijskie dziecko zostało oskarżone o czary. Mali „czarownicy” są wypędzani z domów albo poddawani uzdrowicielskim zabiegom – czy raczej torturom.
Amerykanin Damien Echols przesiedział 18 lat w celi śmierci, oskarżony bez żadnych dowodów o zabicie trzech ośmioletnich chłopców.
Na alzheimera cierpią miliony ludzi. Nadzieja dla nich płynie z kilku wiosek w Kolumbii. Jest tam tyle przypadków tej choroby, że naukowcy chcą znaleźć tu klucz do jej wyleczenia.
Robotnicy przemysłu odzieżowego w Kambodży zarabiają po 80 dolarów miesięcznie. Absolutnie nie można za to wyżyć. Walczą zatem o podwyżkę. Rząd odpowiada, strzelając do strajkujących.
Dary Mędrców objechały Rosję, Białoruś i Ukrainę. Podczas peregrynacji relikwiom oddały cześć tysiące wiernych. Przed świątyniami, gdzie były wystawione, ustawiały się kilometrowe kolejki.
Chodzenie po linie to narodowy sport Ujgurów, a zarazem dobra metafora losów tego ludu oraz wieloletnich religijnych i kulturowych represji, jakich doświadczył ze strony Chin.
Telewizja w Danii jest do kitu, fińscy mężczyźni chętnie sięgają po kieliszek, a Szwecja to wcale nie wzór demokracji. Dlaczego wszyscy uważają Skandynawię za raj na Ziemi?
W Albanii, kraju – wydawałoby się – europejskim, co roku dokonuje się setek zabójstw w imię „honoru rodziny”.
Wychowany we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku, mógł zostać księdzem albo mafiosem, a został reżyserem. Martin Scorsese do dziś nie wie, dlaczego kino jest w jego życiu czymś tak wyjątkowym. Połknął bakcyla – ot i wszystko.
Masowe zbrodnie mają swoje dobre strony. Za ich sprawą powstały większe państwa, dzięki którym świat stał się bezpieczniejszy i bogatszy. Historyk Ian Morris zestawia optymistyczny bilans militarnej historii ludzkości.
Doroczne świętowanie urodzin to tradycja europejska. W kenijskim plemieniu Turkana urodziny obchodzi się tylko raz w życiu – w dniu, gdy stawia się samodzielnie pierwsze kroki.
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.