To najbardziej niebezpieczny czas dla naszej planety – uważa Stephen Hawking.
W epoce Trumpa i Farage’a anglosaska wizja wolnego świata może zmienić się w farsę – ostrzega Ian Buruma.
Na świecie panuje taki bałagan, że trzeba ustalić podstawowe zasady gry. Nie możemy rozwiązywać jednego kryzysu po drugim – podpowiada Trumpowi Henry Kissinger.
Niemożliwe staje się możliwe, a zdezorientowane elity z obawą pytają: „Co jeszcze?”.
W Europie wciąż jeszcze słychać okrzyki „Rule Britannia!”. Coraz słabsze, z coraz większej dali – pisze o Brexicie Neal Ascherson.
Mimo że brytyjski rząd nie rozpoczął jeszcze formalnego procesu wychodzenia z Unii Europejskiej, skutki czerwcowego głosowania już dają o sobie znać.
Jak wyglądałaby Francja pod rządami Frontu Narodowego? Jedźcie do Béziers i zobaczcie sami. Jeśli oczywiście jesteście biali...
Znów będzie kandydować na urząd kanclerski. Bo przecież nikogo innego w Niemczech nie udałoby się znaleźć.
Historia stosunków polsko-niemieckich zawsze była trudna, ale dziś to właśnie Niemcy są naszym najlepszym europejskim sojusznikiem.
Widmo populizmu krąży nad Europą Środkową, a Bruksela nie ma dość siły, by nałożyć sankcje.
Sto lat temu w Rosji wybuchła rewolucja. Teraz znów nadchodzą wielkie zmiany, a w którą stronę pójdą, zobaczymy w roku 2017 – przewiduje analityk Nikołaj Pietrow.
Objęte sankcjami produkty z UE trafiają na wysypisko pod Rostowem na południu Rosji. Jako pierwsze poszły pod gąsienice buldożera polskie pieczarki.
Czy Zachód znajdzie jakiś sposób, dzięki któremu przechytrzy Putina? Edward Lucas ma pewien pomysł...
W trybie pilnym rozpoczęto inwentaryzację podziemnych obiektów Moskwy. Na wypadek wojny atomowej.
Jaka jest różnica między faszyzmem a putinizmem? Niestety, z roku na rok coraz mniejsza – ostrzega znawca tematu, rosyjski socjolog Igor Ejdman.
Czy nowe otwarcie w stosunkach z Waszyngtonem, na które tak liczy Kreml, ma szanse powodzenia? Niekoniecznie – uważa rosyjski amerykanista Aleksiej Arbatow.
Młoda Ameryka podziela moją wizję. Oby tylko chodziła na wybory... – mówi Barack Obama na zakończenie swojej prezydentury.
Podróż do wnętrza duszy białej, ubogiej, ciężko pracującej Ameryki. Nie takiej strasznej, jak się niektórym mediom wydaje.
Pieniądz rządzi światem? Chwileczkę, to nie takie proste… Noam Chomsky, najsłynniejszy żyjący krytyk kapitalizmu, mówi, jak jest – i zbija z tropu rozmówców.
Optymista Justin Trudeau oczarował Kanadyjczyków i świat w pierwszym roku urzędowania. Teraz musi jeszcze dowieść, że faktycznie potrafi zmienić kraj.
Brazylijska polityka zmieniła się w bagno, które wciąga każdego. Kto posprząta brudy?
Liberał na czele państwa populistów i pułkowników? Po roku rządów Mauricia Macriego Argentyna zastanawia się, czy lepiej nie było już kiedyś.
W maleńkim Salwadorze dochodzi do jednej trzeciej zabójstw w regionie. Czy władzom uda się odzyskać kraj rządzony przez gangi?
Trynidad i Tobago. Niewielkie wyspiarskie państwo z rajskimi plażami, dużymi zasobami gazu i ropy. I to stąd wyjechało do Syrii najwięcej ludzi z półkuli zachodniej. Skąd ten fanatyczny ferwor?
Wenezuela tonie, ale prezydent Nicolás Maduro zdaje się tego nie dostrzegać i kurczowo trzyma się władzy. Kraj, któremu zagląda już w oczy widmo głodu, opuszczają za to masowo zwykli obywatele.
Chiny to światowy potentat w produkcji pałek, tarcz, paralizatorów, kajdanek i tym podobnych „gadżetów”. Ich najlepszymi klientami są reżimy w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale kraje zachodnie zagrożone przez terroryzm także mogą stać się perspektywicznym rynkiem.
Przygotowania do końcowego egzaminu szkolnego w Państwie Środka to długie lata stresu. Sukces otwiera drogę do kariery, pieniędzy, a nawet dobrego małżeństwa.
Chińczycy nie potrzebują Facebooka, bo dużo większe możliwości daje im WeChat. Czy ten popularny komunikator zagrozi gigantom z Doliny Krzemowej?
Królowa kantońskiej muzyki pop Denise Ho rzuciła wyzwanie chińskiej partii komunistycznej w Hongkongu.
Niezłomny Przywódca dogadza nowej klasie średniej z Pjongjangu.
Kaszmir znów wrze, a indyjskie siły bezpieczeństwa rozpędzają demonstracje, strzelając z broni, która pozbawia ludzi wzroku. Czy to pierwszy przypadek masowego oślepienia?
Dla przyjaciół: MbS. A oficjalnie: Mohamed ben Salman. Książę, który chce zostać królem Arabii Saudyjskiej. Albo chociaż zrobić tam rewolucję.
Czy czeka nas drugi Afganistan? – zastanawia się rosyjski ekspert Aleksiej Małaszenko.
Rok po odbiciu z rąk bojowników Państwa Islamskiego Sindżar nadal żyje w okowach strachu. Czy Mosul podzieli jego los?
Setki uchodźców stłoczono w brudzie i smrodzie na papuaskiej wyspie.
Wielka Rafa Koralowa ciągnie się na ponad 2300 km i widać ją z kosmosu – ale z bliska okazuje się, że umiera. Czy można coś na to poradzić?
Ubogie kobiety z Nigru masowo wyruszają na żebry do Algierii. Nie wszystkim jednak udaje się bezpiecznie przebyć Saharę.
Turyści wracają na wybrzeża Kenii, gdzie panuje spokój, tymczasem w głębi lądu wojują ze sobą islamiści, amnestionowani bojownicy i policjanci.
Politycy odtrąbili sukces, podpisując porozumienie paryskie w sprawie zapobiegania zmianom klimatu. Radość była przedwczesna.
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.